BLOG

MÜŞTERİ RİSKİ ÖNCEDEN ANLAŞILIR MI?Bireysel ticarette, özellikle online alışverişlerde "Önce ödemeyi yap sonra ürünü al" mantığı geçerlidir. Eskiden yoğun olarak kullanılan senet ya da kredi kartı sliplerinin yerini, kredi kartına taksitli ödemeler almıştır. Tahsilatın ya da zamanlamasının riski bireysel alışverişte bu sebeple neredeyse ortadan kalkmıştır. Riski taşıyan bankalar ise, paranın zaman değerini gecikmiş ödemelere yüklediği faizler ile telafi etmektedir.

Şirketlerarası ticarette ise tahsilata dair riskler hala devam etmektedir. Büyük firmaların ödeme yapamaması ya da ödemelerini geciktirmesi zincirleme reaksiyon olarak en alttaki küçük firmalara kadar yansıtmaktadır. İşini borçlanarak devam ettiren firmalar, çoğu zaman riskini doğru ölçememekte ve geri dönülemez kararlar almaktadır.

Şirket riskleri arasında müşteri riski en büyük ve en hızlı değişen parametredir. Bilançoda listelenen "Ticari Alacaklar" çoğu zaman yöneticiye yeterli bilgi vermemektedir.

Aşağıdaki parametreler göz önüne alındığında ;

ERP'de Müşteri Riski Tablosu

olarak hesaplanır.

Müşteri bakiyesinin vadesi gelmemiş çeklerden dolayı alacakta olması, firma için yanıltıcı bir parametre olacaktır.

Müşterinin geçmiş ödeme performansı da risk hesaplamasında önemli bir göstergedir. Ödeme başarı skoru hesaplanırken, geriye dönen çekler, vadesinde yapılan ödemeler ayrı ayrı değerlendirilmelidir.

Son olarak bu bilgilerin, dönemsel raporlar ile izlenmesi değil, anlık olarak takip edilebilmesi, gerekirse müşteri siparişi geçerken yöneticinin işlemi bloke edebilmesi sağlanmalıdır.

Malzeme kartları ile ilgili yazımızda tüm başlıklar çok kapsamlı olsa da, tüm kullanıcılar tarafından sıkça kullanılan bilgiler ile ilgili özet tanımlamalardan bahsettik.