Cemametrix - Blog
BLOG

BLOG

ERP VE ANALİZ


Cemametrix ERP Ekibi olarak, 11 yılı aşkın süredir CANIAS ERP Proje Yönetimi tecrübesine sahibiz. Maden, mermer, ambalaj, makina, gıda, soğuk zincir, sondaj gibi çok çeşitli sektörlerde başarılı projelere imza atmış ekibimiz ile, CANIAS ERP sisteminin tüm modülleri ve geliştirme platformu olan TROIA da müşterilerine senior seviyede danışmanlık hizmeti sunmaktayız...

Devamını Oku..

MRP SONUÇLARINIZA GÜVENİYOR MUSUNUZ?

MRP (Malzeme İhtiyaç Planlaması) tek cümle ile : Malzeme ihtiyaçları için tedarik planlarının sistem tarafından planlanmasıdır.Örneğin; Hammadde, ileriki dönemlerde üretilecek bir yarı mamulunun reçetesinde bulunuyorsa ve mevcut stok bu ihtiyacı karşılamıyorsa, MRP satınalma planı ile bu ihtiyacı doğru zamanda ve doğru miktarda karşılayacaktır..

Devamını Oku..

ERP'DE EN ÖNEMLİ 7 DÖNEMSEL MUHASEBE İŞLEMİ

Dönem sonlarında, demirbaşların amortisman ayırma işlemi, demirbaşın iktisap değeri,varsa ek masrafları ve değerleme methoduna göre yapılır.Amortisman ayırma işlemleri 3 aylık olarak yapılabileceği gibi, daha doğru maliyet sonuçları için işlemin aylık yapılması önerilir..

Devamını Oku..

ERP'DE FİİLİ MALİYETİN ÖNEMİ NEDİR?

Global rekabet ile düşen kar marjları firmaların, hangi üründen ne kadar kar ettiklerini birebir ölçmelerini gerektiriyor. Özellikle, son dönemde sürekli dalgalanan döviz kurları dönem sonlarında gerçekleşen maliyetlerin, dönem başı planlanan maliyetlerden sapmasına neden oluyor....

Devamını Oku..

YÖNETİCİ-ÇALIŞAN İLETİŞİMİNDE YENİ BİR DÖNEM BAŞLADI:

İş dünyasında karşılaşılan en büyük sorunlardan bir tanesi patron ve çalışanlar arasında yaşanan anlaşmazlıklardır. Altında sorunun tipine göre; iş takibi, maaş, ekip içi uyumsuzluk gibi farklı sebepler yatsa da ana sebebin iletişim eksikliği olduğu sıkça görülmektedir. Peki patron ve çalışanlar arasındaki ilişki iyileştirilebilir mi? Öncelikle iki tarafın da isteklerine göz atalım…

Devamını Oku..

Y KUŞAĞI VE İŞ SOSYALLİĞİ

1980-1999 yılları arasında dünyaya gelmiş “Y Kuşağı” olarak adlandırılan nesil iş dünyasında beklenmeyen bir etki yaratmış, patron/çalışan bakış açılarında köklü değişiklikler ortaya çıkmıştır. Günümüzde genç patronların sayısının hızla artması ve Edelman’ın yaptığı araştırmaya göre; 2025 yılı itibari ile çalışan nüfusun %70’ini Y Kuşağının oluşturacak olması bu nesli tanıma ve anlamayı doğru bir iletişim için gerekli kılmaktadır.

Devamını Oku..

MÜŞTERİ RİSKİ ÖNCEDEN ANLAŞILIR MI?

Bireysel ticarette, özellikle online alışverişlerde "Önce ödemeyi yap sonra ürünü al" mantığı geçerlidir. Eskiden yoğun olarak kullanılan senet ya da kredi kartı sliplerinin yerini, kredi kartına taksitli ödemeler almıştır. Tahsilatın ya da zamanlamasının riski bireysel alışverişte bu sebeple neredeyse ortadan kalkmıştır. Riski taşıyan bankalar ise, paranın zaman değerini gecikmiş ödemelere yüklediği faizler ile telafi etmektedir.

Devamını Oku..

ERP VE İNSAN

ERP Sistemleri temelde; bir kurumun tüm iş süreçlerini tek bir sistem altında takip etmeye yaramaktadır. ERP ile insan kaynaklarından üretime, satıştan satın almaya, bakımdan stoka kurumun tüm verileri tek sistem altında takip edilir. Bu sebeple ERP; kurumun tüm kaynaklarını takip ettiği ve yönettiği vazgeçilmez bir araç halini alır. 

Devamını Oku..

ERP'DE TOPLU VERİ AKTARIMI NASIL YAPILIR?

Toplu veri aktarımı, ERP projelerinin başlangıcında, zaman zaman proje tamamlandıktan sonra bazı hatalı kayıtların güncellenmesi için yaşanan bir süreçtir. Özellikle; eski sistemlerde takip edilen verinin, kullanıcı tarafından, tekrar tek tek elle girilmemesi için Toplu Veri Aktarımı tercih edilir.

Devamını Oku..

8 MADDEDE ERP’DE SEÇENEKLİ TANIMLAMA

Malzeme kodlaması yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli parametrelerden biri; kartın seçenekli tanımlanıp tanımlanmayacağıdır. Bu sebeple, öncelikle seçenekli malzeme kartı tanımlamanın ne anlama geldiğini bilmek faydalı olacaktır.

Devamını Oku..

MALZEME KARTININ SIRLARINI AÇIKLIYORUZ

Malzeme Kartları ERP Sistemlerinde sıkça kendinden söz ettiren, en önemli yapı taşlarındandır. Adı itibariyle tanımını tahmin ettirse de, Malzeme Kartı konusuna tam olarak hâkim olabilmek için; hangi kayıtların malzeme kartı kategorisinde tanıtılması gerektiği ayırt edilebilmek gerekir.

Devamını Oku..

KURUMİÇİ SOSYALLEŞMENİN İŞ YAŞAMINA ETKİSİ

Her geçen gün, hızla gelişen ve yenilenen teknolojik değişimler bireyleri; eğitimden günlük yaşantıya, iş hayatından spora her alanda yeni araçlar kullanmaya yöneltmiştir. Arabayı tek tuş ile çalıştıran kumandalardan zaman ayarıyla kapanan aydınlatmalara kadar her araç teknolojik ürünlerin olağan akışta rol almasına birer örnektir.

Devamını Oku..